Czy francuski jest trudny?

Język francuski jest uważany za jeden z najpiękniejszych języków świata. Wiele osób twierdzi, że francuski to język miłości. J’ai t’aime – z fr. kocham cię – to wspaniały sposób na wyrażenie swoich uczuć. Czy warto uczyć się języka francuskiego? Popularność języka francuskiego jest wysoka. Jego znajomość może okazać się bardzo korzystna. Czy francuski jest trudny? Istnieje opinia, że na języku francuskim można “połamać sobie język”. A jaka jest rzeczywistość? W pierwszym kontakcie można odnieść wrażenie, że płynne mówienie po francusku jest bardzo trudne. Ale jaki język na początku jego edukacji był łatwy? Najważniejsze jest optymistyczne podejście. Wtedy nauczyć się języka jest zdecydowanie łatwiej. Motywacja i systematyczność to klucz do sukcesu. Samodzielna nauka czy kurs językowy? Co wybrać? Wiele zależy od personalnych preferencji. Warto poznać francuski nieco bliżej, aby przekonać się, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

Co warto wiedzieć o języku francuskim?

Poznanie charakterystyki języka francuskiego może pomóc w jego przyswajaniu. Elementarna wiedza daje wiele korzyści. Czy francuski jest trudny? Co warto o nim wiedzieć? Francuski to język pochodzenia indoeuropejskiego  z grupy języków romańskich. Ile osób potrafi posługiwać się francuskim? Jako językiem ojczystym, posługuje się nim ponad 80 mln ludzi. Najwięcej oczywiście we Francji: 67 mln użytkowników. Także Belgowie, Szwajcarzy oraz mieszkańcy kanadyjskich prowincji: Quebec, Ontario i Nowy Brunszwik. Całkowita liczba użytkowników francuskiego sięga ponad 200 mln.

Od 1665 roku nad czystością francuskiego standardu językowego czuwa Akademia Francuska, która promuje używanie terminów pochodzenia francuskiego i systematycznie tworzy neologizmy zastępujące nazewnictwo anglojęzyczne. Zjawisko to odnosi się również do skrótowców, które urabia się na podstawie francuskiego ekwiwalentu danego terminu, np.:

  • SIDA, a nie AIDS (syndrome de l’immunodéficience acquise);
  • OTAN, a nie NATO (Organisation du traité de l’Atlantique Nord);
  • ADN, a nie DNA (acide désoxyribonucléique);
  • ordinateur, a nie computer = ‘komputer’;
  • courriel, a nie e-mail.

Promowaniem języka francuskiego w świecie zajmuje się Międzynarodowa Organizacja Frankofonii.

Alfabet francuski składa się z 26 liter. Niektóre z ich zapisywane są poprzez użycie znaków diakrytycznych.

 

Warto wiedzieć: Ile stron dziennie tłumaczy tłumacz?

Kiedy przydaje się język francuski?

Język francuski przyda się podczas wyjazdów do Francji czy innych państw, w których korzysta się z niego. Wyjazdy turystyczne do Francji i na francuską riwierę stają się coraz chętniej wybieranym kierunkiem. Czy konieczna jest znajomość francuskiego w celach turystycznych? Niekoniecznie, ale o wiele lepiej jest porozumiewać się z francuzami w ich ojczystym języku. Francuzi, choć znają angielski, niezbyt chętnie korzystają z tej znajomości.

A co z osobami wyjeżdżającymi do Francji w celach zarobkowych? Proste prace można wykonywać bez znajomości francuskiego. Jednak, gdy stawiany jest nacisk na większą karierę, warto podjąć się nauki francuskiego. O wiele poważniej traktowany jest partner biznesowy, który posiada umiejętność komunikowania się po francusku.

Tłumaczenia w języku francuskim to oferta niemal każdego biura tłumaczeń. Nauka języka francuskiego może byc dobrym pomysłem na pracę w tłumaczeniach. Co jest zlecane do przekładu? Wszelkie treści dotyczące spraw codzienny: tłumaczenia CV czy dokumentów szkolnych. Treści specjalistyczne: tłumaczenia kart produktów, kart maszyn, tłumaczenia medyczne. A także tłumaczenia przysięgłe: tłumaczenia prawnicze, tłumaczenia dokumentów samochodowych itd.

Koniecznie sprawdź: Jak podejść do tłumaczeń filmów na YouTube?

Jak nauczyć się francuskiego?

Istnieje wiele możliwości do nauki języka francuskiego. Można uczyć się samodzielnie. Oglądanie francuskich filmów i seriali do dobry sposób na oswojenie się z wymową. Dodatkowe materiały edukacyjne pozwalają pogłębiać gramatykę i zasady panujące we francuskim. Czy samodzielna nauka to dobra metoda? Jeśli brak czasu na zajęcia stacjonarne i nieelastyczny grafik innych zajęć przeszkadza w podjęciu tradycyjnego kursu, samodzielna nauka francuskiego jak najbardziej jest dobrą alternatywą.

Kursy online to kolejna możliwość. Wymagają systematyczności, ale pozwalają na dopasowanie czasu zajęć do preferencji użytkownika. Dobrze, gdy uczeń ma możliwość weryfikacji wiedzy. Egzaminy i testy z francuskiego w kursach online bardzo motywują do nauki.

Szkoły językowe posiadają w swojej ofercie różne poziomy kursów francuskiego. Od podstawowych do zaawansowane. To bardzo pozytywna wiadomość. Kandydat do kursu ma możliwość dopasowania oferty do swojego aktualnego stanu wiedzy. Warto, by zajęcia, choć w części, prowadzone były przez native speakerów. Obcowanie z takimi nauczycielami daje niesamowite rezultaty.

Każdy język obcy powinien być poznawany na wielu płaszczyznach. Gramatyka, słownictwo, konstrukcje zdań. Każdy czasownik, rzeczownik czy przymiotnik ma swoja konstrukcję. Poznanie zasad i wyjątków nie może być pominięte w nauce francuskiego. Tylko kompleksowa nauka pozwala opanować francuski.

Czy francuski jest trudny? Czy trudno jest wymawiać wyrazy? Początki zawsze mogą przysparzać kłopotów. Z biegiem czasu, okazuje się, że francuski jest bardzo przyjemny i nowa wiedza wchodzi szybciej do głowy.

Ciekawy artykuł: Nowe zagadnienia w tłumaczeniach